Комп'ютерна Академія IT Step - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Які способи заохочення учнів до активної роботи у віртуальному класі ми використовуємо в IT STEP SCHOOL під час дистанційного навчання?

21.01.2021

713 переглядів

Низька активність учнів – одна з найбільших проблем дистанційного навчання. Як залучати учнів до ефективної роботи у віртуальному класі? Чи є універсальні стратегії, які можна задіяти під час роботи в умовах дистанційного навчання? Про це і поговоримо!

 

1. Камера! Мотор!

Погодьтеся, що віртуальний урок набагато приємніше проводити для учнів, а не для купи чорних квадратів. Вимкнені камери викликають сумніви не лише у якості засвоєння знань учнями, а й узагалі у їхній фізичній присутності на занятті. Як налагодити візуальний контакт із дітьми? Просимо їх тримати камери увімкненими протягом усього уроку. Так ми маємо змогу бачити, що роблять діти, а їхня міміка допомагає зрозуміти, як вони сприймають навчальний матеріал.

 

2. Розмова без слів

Коли всі учні підключаються до уроку та увімкнуть мікрофони, почнеться... Ні, не урок. Почнеться галас. Кожен намагається щось сказати, що вже казати про фоновий шум. Як налагодити дисципліну і не втратити зв’язок із учнями? Пропонуємо дітям вимкнути звук та використовувати для спілкування спеціальні сигнали. Наприклад, якщо вони згодні, слід підняти великий палець, якщо ні – опустити його. Якщо поставили запитання з множинним вибором, вони можуть підняти пальці для позначення відповіді, яку обрали. Наприклад, для варіанту A – один палець, для варіанту В – два пальці тощо.

 

3. Безпечний простір

Під час дистанційного навчання надзвичайно важливо, щоб учні почували себе комфортно та мали змогу вільно обмінюватися своїми ідеями. Складаємо спільно з ними правила віртуального спілкування. Це сприяє підвищенню активності учнів та створенню доброзичливої атмосфери.

 

4. Кімнати для переговорів

А як організувати роботу в групах? Справжній онлайн-еквівалент традиційного формату – кімнати для переговорів! Ми використовуємо платформу Microsoft Teams. Об’єднуємо учнів в окремі групи, встановлюємо мету для всіх та чіткі очікування від кожної команди. А чому б не розподілити ролі у віртуальній навчальній групі? Наприклад, можна обрати лідера, дослідника, експерта, дизайнера тощо. Розподіл ролей не лише сприяє активній роботі учнів у віртуальних групах, а й дозволяє поліпшити психологічний клімат у класі в цілому.

 

5. Відеовідповідь

Відеовідповідь – універсальний та ефективний спосіб перевірки знань. З його допомогою можна не лише перевірити вірші чи розв’язання математичної задачі, а й почути думки та враження учнів. Вчителі можуть записувати відеовідгук, у якому можна похвалити дитину та звернути увагу на помилки.

 

6. Індивідуальні конференції

Під час самостійної роботи плануємо окремі конференції з кожним учнем. Це дозволяє відслідковувати процес навчання та підтримувати високу навчальну мотивацію. Особливо це корисно для сором'язливих учнів, які зазвичай відмовляються брати участь у колективному обговоренні.

 

7. Групові ігри

Мабуть, усім учням подобається грати в ігри! Тож вводимо у практику дистанційного навчання не тільки групові онлайн-проєкти, а й командні онлайн-ігри, такі як вікторини чи квести. Використовуємо купу різних онлайн-платформ для опитувань, тестування та вивчення нових тем. Ця стратегія дозволяє дітям отримати певний досвід соціальної взаємодії та командної співпраці в ігровій формі.

 

8. Нагороди за активність

Під час дистанційного навчання учні не отримують того соціального стимулу, до якого звикли в реальному навчальному середовищі. Тому обов’язково хвалимо учнів, які виявляють ініціативу! А чому б не встановити систему додаткових балів за активність? Це допомагає школярам подолати негативні наслідки онлайн-навчання, такі як занепокоєння, відсутність мотивації або інтересу.

 

Дистанційне навчання – це час нових можливостей для розвитку! Час придумувати, творити, створювати та забути про шаблони! Експериментування з різноманітними стратегіями дозволить диференціювати навчання, зробити уроки захопливими та веселими!



Автор:

Редакція Академії ITSTEP

Дизайн

Майстер клас

3D візуалізатор - професія майбутнього

Сучасний світ став візуальним, а тривимірна візуалізація – невід'ємною частиною нашої епохи. Пам'ятаєте останній раз, коли ви бачили реалістичне зображення будівлі, інтер'єру або продукту до його створення? Це була 3D візуалізація, і вона грає велику роль у нашому житті. 3D візуалізатор – це той, хто створює цю магію.

Сучасний світ став візуальним, а тривимірна візуалізація – невід'ємною частиною нашої епохи. Пам'ятаєте останній раз, коли ви бачили реалістичне зображення будівлі, інтер'єру або продукту до його створення? Це була 3D візуалізація, і вона грає велику роль у нашому житті. 3D візуалізатор – це той, хто створює цю магію. Мистецтво 3D візуалізації проникає у багато сфер нашого життя. Від архітектури і дизайну інтер'єру до реклами та промислового проектування – скрізь можна знайти сліди роботи 3D візуалізаторів. Ми розглянемо, які завдання

ШАГ логотип

Soft-skills

Презентація

Як знайти роботу junior спеціалісту без досвіду роботи

Пошук роботи для фахівців у сфері інформаційних технологій завжди залишається актуальним питанням. Безліч новачків, які мають певні знання та навички в IT, стикаються із завданням: як розпочати кар'єру, не маючи досвіду роботи. Ринок IT надає безліч можливостей для джунів, які прагнуть застосувати знання на практиці.

Пошук роботи для фахівців у сфері інформаційних технологій завжди залишається актуальним питанням. Безліч новачків, які мають певні знання та навички в IT, стикаються із завданням: як розпочати кар'єру, не маючи досвіду роботи. Ринок IT надає безліч можливостей для джунів, які прагнуть застосувати знання на практиці. Однак, незважаючи на потребу компаній у нових спеціалістах, пошук роботи для junior'ів без досвіду може стати певним викликом при конкуренції з досвідченішими кандидатами. Також, не завжди просто зрозуміти, які компетенції та

ШАГ логотип

Soft-skills

10 кращих технік тайм-менеджменту для айтішника

Ефективне управління часом є однією з ключових навичок, необхідних айтішникам для успішної роботи в швидкому та динамічному світі інформаційних технологій. В індустрії, де терміни жорсткі, проекти багатозадачні, а вимоги до продуктивності високі, уміння ефективно планувати, організовувати та контролювати свій час стає невід'ємною частиною успіху.

Ефективне управління часом є однією з ключових навичок, необхідних айтішникам для успішної роботи в швидкому та динамічному світі інформаційних технологій. В індустрії, де терміни жорсткі, проекти багатозадачні, а вимоги до продуктивності високі, уміння ефективно планувати, організовувати та контролювати свій час стає невід'ємною частиною успіху.   У нашій статті ми представимо вам 10 найкращих технік тайм-менеджменту, спеціально підібраних для айтішників. Ви дізнаєтеся про різні стратегії, які допоможуть вам оптимізувати використ

ШАГ логотип

Програмування

SMART - цілі: найкращий помічник у плануванні для програмістів

Для успіху у програмуванні потрібні не тільки технічні навички, а й уміння ефективно керувати своїми завданнями та цілями. У цій статті ми поринемо у світ SMART-цілей та розглянемо, як програмісти можуть використовувати цей підхід для підвищення продуктивності та професійного розвитку.

Для успіху у програмуванні потрібні не тільки технічні навички, а й уміння ефективно керувати своїми завданнями та цілями. У цій статті ми поринемо у світ SMART-цілей та розглянемо, як програмісти можуть використовувати цей підхід для підвищення продуктивності та професійного розвитку. SMART - це акронім, який описує основні характеристики ефективної мети: Specific (конкретна), Measurable (вимірна), Achievable (досяжна), Relevant (пов'язана з поточними завданнями та цілями) та Time-bound (обмежена за часом). Кожен із цих аспектів відіграє важливу роль у створенні ціле

ШАГ логотип

Цей сайт використовує Cookies

Політика конфіденційності