Низька активність учнів – одна з найбільших проблем дистанційного навчання. Як залучати учнів до ефективної роботи у віртуальному класі? Чи є універсальні стратегії, які можна задіяти під час роботи в умовах дистанційного навчання? Про це і поговоримо!
1. Камера! Мотор!
Погодьтеся, що віртуальний урок набагато приємніше проводити для учнів, а не для купи чорних квадратів. Вимкнені камери викликають сумніви не лише у якості засвоєння знань учнями, а й узагалі у їхній фізичній присутності на занятті. Як налагодити візуальний контакт із дітьми? Просимо їх тримати камери увімкненими протягом усього уроку. Так ми маємо змогу бачити, що роблять діти, а їхня міміка допомагає зрозуміти, як вони сприймають навчальний матеріал.
2. Розмова без слів
Коли всі учні підключаються до уроку та увімкнуть мікрофони, почнеться... Ні, не урок. Почнеться галас. Кожен намагається щось сказати, що вже казати про фоновий шум. Як налагодити дисципліну і не втратити зв’язок із учнями? Пропонуємо дітям вимкнути звук та використовувати для спілкування спеціальні сигнали. Наприклад, якщо вони згодні, слід підняти великий палець, якщо ні – опустити його. Якщо поставили запитання з множинним вибором, вони можуть підняти пальці для позначення відповіді, яку обрали. Наприклад, для варіанту A – один палець, для варіанту В – два пальці тощо.
3. Безпечний простір
Під час дистанційного навчання надзвичайно важливо, щоб учні почували себе комфортно та мали змогу вільно обмінюватися своїми ідеями. Складаємо спільно з ними правила віртуального спілкування. Це сприяє підвищенню активності учнів та створенню доброзичливої атмосфери.
4. Кімнати для переговорів
А як організувати роботу в групах? Справжній онлайн-еквівалент традиційного формату – кімнати для переговорів! Ми використовуємо платформу Microsoft Teams. Об’єднуємо учнів в окремі групи, встановлюємо мету для всіх та чіткі очікування від кожної команди. А чому б не розподілити ролі у віртуальній навчальній групі? Наприклад, можна обрати лідера, дослідника, експерта, дизайнера тощо. Розподіл ролей не лише сприяє активній роботі учнів у віртуальних групах, а й дозволяє поліпшити психологічний клімат у класі в цілому.
5. Відеовідповідь
Відеовідповідь – універсальний та ефективний спосіб перевірки знань. З його допомогою можна не лише перевірити вірші чи розв’язання математичної задачі, а й почути думки та враження учнів. Вчителі можуть записувати відеовідгук, у якому можна похвалити дитину та звернути увагу на помилки.
6. Індивідуальні конференції
Під час самостійної роботи плануємо окремі конференції з кожним учнем. Це дозволяє відслідковувати процес навчання та підтримувати високу навчальну мотивацію. Особливо це корисно для сором'язливих учнів, які зазвичай відмовляються брати участь у колективному обговоренні.
7. Групові ігри
Мабуть, усім учням подобається грати в ігри! Тож вводимо у практику дистанційного навчання не тільки групові онлайн-проєкти, а й командні онлайн-ігри, такі як вікторини чи квести. Використовуємо купу різних онлайн-платформ для опитувань, тестування та вивчення нових тем. Ця стратегія дозволяє дітям отримати певний досвід соціальної взаємодії та командної співпраці в ігровій формі.
8. Нагороди за активність
Під час дистанційного навчання учні не отримують того соціального стимулу, до якого звикли в реальному навчальному середовищі. Тому обов’язково хвалимо учнів, які виявляють ініціативу! А чому б не встановити систему додаткових балів за активність? Це допомагає школярам подолати негативні наслідки онлайн-навчання, такі як занепокоєння, відсутність мотивації або інтересу.
Дистанційне навчання – це час нових можливостей для розвитку! Час придумувати, творити, створювати та забути про шаблони! Експериментування з різноманітними стратегіями дозволить диференціювати навчання, зробити уроки захопливими та веселими!